Literárně-dramatický obor

Výtvarný obor
3. 3. 2016

Literárně-dramatický oborVe školním roce 2019/2020 žáků: 60

vyučující:
Lenka Urbanová
Bc. Jana Němcová
Patrik Francl DiS.
Mgr. Aneta Miklová

Dramaťák, jak mu všichni rádi říkáme, oslaví na podzim 28 let. Za tuto dobu má za sebou řadu představení, projektů a soutěží. Z posledních let připomeňme ústřední kolo v Hradci Králové v roce 2000 a úspěšnou pohádku O třech prasátkách, celostátní kolo v Uherském Hradišti 2003 s přednesem Koláčov v podání Pavla Urbana, soutěž v divadlech jednoho herce v Praze 2004 a v Bratislavě 2005. V roce 2007- 2014 vznikl divadelní družební projekt Mosty aneb přátelské výměnné pobyty anglického Berkhamsteadu a moravského Hulína. V roce 2009 zazářila na celostátním kole v Uherském Hradišti s Debatou o ničem Tereza Navrátilová, v roce 2010 se stal laureátem na soutěži Mládí kraje ve Zlíně skvělý Radim Šimík. V roce 2012 bylo velkou ctí pro soubor Cimrpáni jejich předskokanské vystoupení skutečným Cimrmanům. Krásného ocenění se dostalo také představení Klimklomklomprdom a Dceřina kletba v roce 2013 na krajské přehlídce ve Zlíně, za které soubor Cimržínky získal cenu poroty za všestrannost a cenu za režii paní učitelka Lenka Urbanová. Celostátní kolo poezie Wolkrův Prostějov 2013 a skvělý výkon Barbory Červenkové, celostátní kolo v Uherském Hradišti 2014 , přednes Motýl Otýlie v podání Patrika Možíše a Děd, vnuk, pes v přednesu Barbory Úlehlové jen dokazují , že se naši hulínští herci cítí na divadelních prknech jako doma. V roce 2015 byl nastudován v rámci festivalu Zuška?Zuška! muzikál Cikáni jdou do nebe, v roce 2016 divákům učaroval komponovaný pořad pod širým nebem Z pohádky do pohádky. V roce 2017 vznikl projekt „Dramaťácká kavárna“, kterou do dnešního dne navštívilo na 500 diváků. V letošním školním roce se mladý herec Jan Polášek probojoval výběrovým konkurzem a začal zkoušet v Městském divadle Zlín v rámci projektu Malí velcí herci. Mezi tradiční aktivity z dílny LDO jmenujme komponovaný pořad Jak se pečou Vánoce, Hulínský Oskar aneb hledání talentů (18. ročník), pravidelnou účast na Filmovém festivalu Zlín, účast na festivalu Hulínské pohádkové jaro a mnoho dalších.
Práce je profesionálnější díky skvělému zázemí a vybavenosti oboru. Komorní sál v hulínském Městském kulturním centru s jevištěm, zákulisím a třídou na výuku přednesu dodal práci glanc a pohodu. Učitelský tým je čtyřčlenný, z nichž tři pedagogové jsou bývalí žáci oboru. Dramatikou prošla celá řada skvělých osobností a studentů.
Cílem výuky je důraz na dramatickou hru a improvizaci s využitím fantazie a komunikace s dávkou odvahy vystoupit na veřejnosti. Které povolání v dnešní době nepotřebuje tato kritéria?
LDO? L – lidé se smyslem pro humor, D – divadlo se vším všudy, O – ochota udělat ve svém volném čase něco pro druhé.

“Život je jedno velké divadlo, záleží jen na nás, jakou roli v něm hrajeme.”